Revit Server ağ mimarisi, geniş alan ağı (WAN) genelinde birden çok merkezi modelin çalışma paylaşımlarını desteklemek için tasarlanmıştır.

Ağ genellikle Ana Bilgisayar (merkezi modelleri depolayabilen) veya Hızlandırıcı (ana bilgisayarlara daha hızlı erişim sağlar) rolünü gerçekleştiren Revit Server örneklerinden oluşur. Bu rollerin her ikisi de (Revit Server Adminstrator aracının çalıştırılmasına izin veren ADMIN rolü) aynı Revit Server örneği için etkinleştirilebilir. Kullanılabilir Revit Sunucu Ana Bilgisayarlarının listesi, her Hızlandırıcı ve her Revit uygulama iş istasyonundaki RSN.ini dosyasında ve YÖNETICI rolünün etkinleştirdiği herhangi bir Revit Sunucusunda depolanır.

Sunucu tabanlı bir workshared projesini açtıktan sonra, bir ekip üyesi merkezi modelin yerel bir kopyasında çalışıyor. Yerel model olarak adlandırılan bu yerel kopya, takım üyesinin bilgisayarında depolanır. Merkezi model bir Revit Sunucu Ana Bilgisayarında depolanır.

Bir ekip üyesi çalışırken, bu ekip üyesine atanan Revit Sunucu Hızlandırıcısı (RSACCELERATOR2020 ortam değişkeni aracılığıyla), WAN üzerinden veri aktarmak için kullanılabilir ağ kapasitesini kullanarak merkezi modeli depolayan Revit Server Host’dan güncelleştirilmiş bilgileri sessizce talep eder. Modelin güncelleştirilmiş sürümü Hızlandırıcı’da depolanır, bu nedenle güncelleştirmeler bir ekip üyesi istediğinde kolayca kullanılabilir.

En Son Yeniden Yükle: Bir takım üyesi En Son Yeniden Yükle’yi başlattığında, yerel model yerel Hızlandırıcı’da depolanan bilgilerle güncelleştirilir. Ayrıca, Hızlandırıcı ek güncelleştirmeler için Revit Server Host’a başka bir istekte bulunur. Güncelleştirilmiş bilgilerin çoğu zaten Hızlandırıcı’da bulunduğundan, yerel model hızlı bir şekilde güncelleştirilir. Takım üyesinin tüm güncelleştirme bilgilerinin WAN üzerinden aktarılmasını beklemesi gerekmez.
Merkezi ile Eşitle: Bir takım üyesi Merkezi ile Eşitle’yi başlattığında, En Son Yeniden Yükle işlemi yerel modeli diğer ekip üyeleri tarafından yapılan değişikliklerle güncelleştirer. Merkezi model, yerel modelde yapılan değişiklikleri yansıtacak şekilde de güncelleştirilir. İlk olarak, yerel modelin geçerli sürümü yerel Hızlandırıcı’ya geçici bir konumda kaydedilir. Ardından Hızlandırıcı bu verileri Ana Bilgisayara gönderir.

Sistemin kurulumu ve İşletilmesi için bizi arayabilirsiniz